Zprva | 15. z 2019, 18:00

Železní hasiči Ledče nad Sázavou

V pátek dne 13.9.2019 proběhl v režii velitele ledečských hasičů na požární stanici další ročník soutěže Železný hasič Ledeč nad Sázavou. Soutěžilo se v disciplínách TFA - toughest firemen alive - v hasičském silovém víceboji.

Klání se za vedení Hasičského záchranného sboru ÚO HB zúčastnil mjr. Mgr. Martin Sedláček, za okresní sdružení náměstek starosty Jiří Rainiš, za zasloužilé hasiče Josef Cihlář z Číhoště a další. Akci moderoval její duchovní otec Jan Šimanovský. Technická četa byla tvořena ledečskými dobrovolnými hasiči a podle možností i službukonajícími příslušníky ledečské stanice.

Na trati se utkali havlíčkobrodští profesionální hasiči ze stanic Světlá nad Sázavou (Jan Rajdl, Petr Svatek), Havlíčkův Brod (Zdeněk Tvrdý) a Ledeč nad Sázavou (Josef Smejkal), dobrovolní hasiči z SDH Lesonice (Petr Neubauer), SDH Čechtice (Jan Kapek, Štěpán Vondráček, Jakub Kapek), SDH Třešť (Rostislav Budař), SDH Kamenná Lhota (Vojtěch Petrus), SDH Bojiště (Petr Cihlář), SDH Ledeč nad Sázavou (Daniel Horký). Trať zkusil i jeden nehasič (Lukáš Vlach). Za ženy na mírně upravené trati pak nastoupily Denisa Vápeníková, Lucie Náměstková a Věra Linhartová (SDH Dolní Město).

Hasičský silový víceboj je náročná disciplina, při které hasič pracuje v zásahovém oděvu, v zásahových rukavicích a botách, s přilbou a dýchacím přístrojem na zádech. Takové zatížení ve spojitosti s různorodou fyzickou zátěží simuluje reálné zásahové podmínky, kdy si závodící sahají na dno svých sil.

Po startu závodník přenášel barely se štěrkem, následně svinoval dvě hadice B75, po té provedl 80 úderů palicí v hammerboxu a přepravoval 80kg vážící figurínu. Po překonání 2m vysoké bariery dvakrát převracel pneumatiku od traktoru a do cíle rozvinoval zavodněnou hadici C52.

Prvenství obhájil Petr Svatek, za ženy trať zdolala nejrychleji Denisa Vápeníková. Čas však není rozhodující. Rozhodující je, jak název soutěže napovídá, přežít.

Jménem ledečských hasičů děkuji veliteli stanice a příslušníkům za přípravu soutěže, ledečským dobrovolným hasičů za pomoc při realizaci akce, představitelům HZS a OSH za podporu a soutěžícím a divákům za účast.

Foto Jaroslav Jelínek.
1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2